הכירו את המז"ח


מז"ח היא מערכת למניעת זרימה חוזרת, בדמות אביזר שמונע מהמים לחזור אל הצנרת הכללית. המטרה המרכזית של מערכת זו הוא למנוע זיהום של מי השתייה.

כיצד מז"ח מונע את זיהום מי השתייה שלנו? בעזרת מניעת החזרה של המים מעבר לתחנת המז"ח, נוצרת הפרדה של נוזלים, מה שמקל על השליטה בטיהור הנוזלים הללו. משרד הבריאות ומכון התקנים הישראלי דוגלים בשתי שיטות לפיהן ניתן למנוע זרימה חוזרת של מים: האחת שיטת מרווח אוויר, והשנייה התקנת המז"ח. שיטות אלו מטרתן כאמור הגנה על מי השתייה, ולכן הם מותקנים על פי תקנות ונהלים ברורים במקומות ועסקים רבים. אביזרים אלו מחוייבים ברישום ובדיווח.

מכל האמצעים הקיימים כיום בשוק, מז"ח הוא הטוב והבטוח ביותר. חשוב לזכור, שביכולתו של אביזר זה למנוע חדירת זיהום למי השתייה, גם אם במקום מסוים, חדר הזיהום זה מכבר, ניתן למנוע הרעלה או זיהום המוני של מי השתייה בעזרת המז"ח.

כיצד למעשה פועל המז"ח?

המז"ח הוא אביזר שמונע זרימה חוזרת של מים מהמבנה אל הרשת הראשית של אספקת המים. כשהמים עוברים את המז"ח, הם אינם יכולים לשוב על עקבותיהם, ובמידה ויש זיהום, אינם מעבירים את הזיהום הלאה לכל קווי המים הקרובים. כל שסתום נפתח רק לכיוון אחד, וננעל בכיוון השני, וכך להיפך.

ישנם כיום מספר דגמי מז"חים מובילים ביניהם מז"ח קונברקו, מז"ח וילקינס ומז"ח א.ר.י – חשוב לשים לב שבאישור להתקנת המז"ח הינו לשנה אחת, מטעם משרד הבריאות. לאחר שנה, יש להקפיד לערוך בדיקה למז"ח על מנת להמשיך ולעמוד בכל התנאים והאישורים הנדרשים.

מז"ח מדגם שסתום ואקום טעון קפיץ למשל, הוא אביזר טוב, אך נדרש אחת לשנה לאישור. מז"ח קונברקו הינו המז"ח הפופולארי ביותר בשוק כיום, והמגמה היא להפוך את המז"ח, שעשוי למחומרים כמו פליז ונירוסטה, לעשוי מפלסטיק ברובו, על יתרונותיו וחסרונותיו. גם מז"ח זה נדרש לאישור מדי שנה על ידי בודק מוסמך מטעם משרד הבריאות.

חשיבותו הגדולה של המז"ח

חשיבות המז"ח הינה גדולה ומשמעותית ולא לחינם ידועים המז"חים ושאר אביזרי מניעת חזרת המים, על מנת להשאיר את המים שלנו נקיים ובטוחים לשתייה. משרד הבריאות שם על כך דגש גדול, וגם מכון התקנים, וככל שנקדים להכניס זאת כחלק בלתי נפרד בתכנוני הבנייה שלנו, נוכל לשלוט בטיהור המים בצורה מבוקרת ונכונה. מומלץ בעת הצורך להזמין איש מקצוע מנוסה בעבור התקנת המז"ח ולהתייעץ בעניין הדגם המתאים ביותר למבנה המיועד.

 

Mazachim

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *